Osemnásť skvelých vecí, ktoré môžeš na Miami robiť

Romantické, vzrušujúce, umelecké, plážové: Miami je miesto, kde sa sny stávajú skutočnosťou

1. Nechajte sa uniesť krásou South Beach

South Beach, “hlavné mesto” Miami Beach, je miesto kde si môže užívať úplne každý. Scéna South Beach má veľmi ďaleko od stereotypu. Nájdeš tu surferov jazdiacich na vlnách tyrkysového oceánu, modelky pózujúce po zlatistom piesku aj ľudí na kolieskových korčuliachbrázdiace cez Ocean Drive. Hyper opálené celebrity a hipsteri natretí opalovacím olejom vysedávajú v kaviarňach po okrajoch chodníkov,dizajnerské obchody, špičkové lounge-bary a naznámejšie kluby sveta otvorené do východu slnka. Vďaka týmto faktom je South Beachideálnym miestom na chillovanie po tom, ako ste si pozreli World Erotic Art Museum (Múzeum Erotických Umení). Medzi miesta, ktoré nemôžeš vynechať patrí aj Nikki Beach, club SET a samozrejme čo sa týka reštaurácií – Joe’s Stone Crab, kde si môžeš kúpiť legendárny limetkový koláč.

2. Obdivuj Art Deco štýl po Ocean Drive

Zabudni na piesok: sprav si okruh okolo Art Deco budov na South Beach, aby si zachytil zlatú éru architektúry. Nájdeš tu hotely, ktoré vyrástli v období 20-tych rokov, keď do dizajnového sveta prišiel divadelný štýl stavieb. Pozdĺž Ocean Drive nájdeš najlepšie z týchto skvostov. Ak pôjdeš okolo, všímaj si krásu Hotelov Park Central a Imperial. Práve tu sa oplatí začať s okruhom po Art Deco District, kde sa nachádza cez 800 takýchto budov z období 1930 až 40-tych rokov.

3. Dodaj šmrnc svojmu zariadeniu doma skvostmi z Design District (Dizajn distrikt)

Ak si štýlový a rozmýšlaš nad miernym liftingom pre svoj domov, Design District je pre teba ideálne miesto na návštevu. Luxusné predvádzacie siene najznámejších dizajnérov ako Holly Hunt, Rose Tarlow, Christian Liaigre, Wendell Castle a k tomu nespočetné množstvo galérií ti uľahčí prácu ešte viac. Nájdeš tu všetko - od lokálnych umelcov až po svetovo uznávaných.

4. Nájdi v sebe kúsok Kubánca v Little Havana (Malá Havana)

Toto miesto rozhodne vzbudí v tebe ako chutí Kuba. Miamskí Kubánci sú nesmierne hrdí na túto mestskú štvrť, ajkeď tu nežijú. Calle Ocho (8-má ulica) a jeho okolie je ukážkou amerického sna, za ktorým si išlo stovky tisíce Kubáncov, ktorí začali prúdiť do Miami po tom, akoFidel Castro prišiel k moci v roku 1959. Nájdeš tu repliky reštaurácií a obchodov, ktoré vyzerajú presne tak ako originály doma na Kube.Dokonalej ilúzii hrá do karát aj silný dym cigár vo vzduchu, latinská hudba a autentické domy.

5. Zaži ozajstný „Sex v meste” moment

Tí, ktorých už nebavia hemžiace sa ulice Ocean Drive si prídu na svoje na štýlovej pešej zóne Lincoln Road, rozpestierajúci sa medzi ulicami Alton Road a Washington Avenue. Ikonický guru architektúry – Morris Lapidus bol dizajnérom tejto ulice v 1950-tych rokoch. Je to južná verzia New Yorského Fifth Avenue. Kaviarne, kluby, reštaurácie a butiky po celej dĺžke tejto promenády, ktorá vyzerá nádherne vďaka $16 miliónovej prestavbe. Toto by bolo dokonalé miesto pre ženy zo Sexu v meste, ktoré by cupitali od obchodu k obchodu, aby si mohli všetky štýlové módne skvosty vychytať. Najlepšie kaviarne sú Segafredo, Van Dyke (živá hudba), Balans. Pozoruhodnými bodmi sú aj známy gayclub - Score v strede promenády, Divadlo The Lincoln Theatre a kiná Regal South Beach Stadium.

6. Vstúp do sveta rozprávok vo Vizcaya Museum & Gardens (Vizcaya Múzeum a Záhrady)

Na Biscayne Bay je pozoruhodný turistický bod – Vizcaya Museum & Gardens, ktorý predstavuje talianský renesančný štýl. Cítiš sa presne, ako keby si bol súčasťou rozprávky. Je to až bizarné, nájsť palác, postavený v Európskom štýle na mieste kde chodia milovníci krásnych pláži. Je to veľmi populárne miesto na svadby, naisto ťa unesie do zlatých čias.

7. Večeraj so štýlom v jednej z klasických Miamských reštaurácií

Vo svete blištiacej sa krásy, krásni ľudia potrebujú miesta, kde si môžu užívať fantastické kulinárske dobrodružstvá. Steakhouse The Forge, ktorý má interiér v nádhernom rokoko štýle, raz hostil Franka Sinatru a Richarda Nixona. Do dnes majú v archíve víno Château Lafite Rothschild, ročník 1822 v hodnote $150 tis. aby dokazovali svoju špičkovú kvalitu.

8. Sprav si malý trip na Key Biscayne

„Key” (Kľúč) ako lokálni ľudia volajú Key Biscayne je najjužnejší ostrov súostrovia Florida Keys. Jeho život začal okolo roku 1900 ako veľmi exkluzívny rezort, ktorý v 70-tych rokoch prilákal aj amerického prezidenta Richarda Nixona. Ten si tu dokonca kúpil aj dom. Key možno nie je tak nádherný ostrov akým je Miami Beach, isto tu nájdeš menej povrchnej vyumelkovanej krásy, avšak ticho a pokoj na tomto ostrove rozhodne vykompenzuje túto skutočnosť. Je tu menej nočného života, alebo obchodov, avšak oveľa viac prírody: nádherné, zachovalé pláže, dva parky priamo pri oceáne, cyklistická trasa a nádherný výhľad na Miami.

9. Ochutnaj funky americké jedlo

Americké jedlo môže byť omnoho viac ako iba 24-hodinové reštaurácie podávajúce rôzne burgery. Na Miami nájdeš aj unikátne reštaurácie, ktoré podávajú čerstvé americké jedlo. V oblasti South Beach je takouto reštauráciou Barton G, alebo ak máš chuť iba na niečo ľahšie, zájdi do funky Segafreda, kde môžeš vysedávať v pohodlných gaučoch celý deň a pochutnávať si pri tom na šalátoch, sendvičoch a dessertoch.

10. Odmeň sa v dizajnerských obchodoch

Na Miami nájdeš rôzne obchodné domy so značkovými dizajnerskými obchodmi a butikmi. Jeden z najnovších obchodných domov na južnej Floride je Village of Merrick Park kde nájdeš 115 značkových obchodov – jediný Burberry na širokom okolý, navyše Diane von Furstenberg, Etro, Gucci, Jimmy Choo aj Sonia Rykiel. Najobľúbenejší obchodný dom je bez pochýb Aventura Mall – sú tu veľké outletové obchody Macy’s a Bloomingdale’s, ale aj obchody so značkamy ako Ya-Ya, Juicy Couture, Vince alebo Sass & Bide.

11. Nechaj sa ohúriť Carnavalom Miami

Na Miami neexistuje výhovorka na párty: od tradičnej až po extravagantnú, toto mesto teda poriadne žije pokiaľ ide o oslavy. Každú jar (začiatkom marca) sa koná Carnaval Miami (www.carnavalmiami.com) – desať dní súťaží krásy, športových podujatí, koncertov, ochutnávok medzinárodných jedál, Latinského jazzového festivalu a rôznych súťaží. Veľké finále sa koná na Calle Ocho, festival cez 23 blokov ulíc v Malej Havane, je to najväčšia „block party“ na celom svete. Vyše milión ľudí navštívi toto podujatie a oslavuje cez 30 pódií salsy, merengue a karibskej hudby.

12. Nakupuj s hviezdami

Na Miami môžeš kľudne natrafiť na nakupujúcu celebritu. Beyoncé oblubuje Design District a obchod Poltrona Frau. Jennifer Lopez rada chodí do Gucci v Bal Harbor Shops. Britney Spears a Paris Hilton nájdeš najskôr v Atriu na South Beach. Rapperi ako Diddy, Usher alebo Kanye West si svoje Rolls-Royce často zaparkuju pred obchodom Intermix.

13. Zažeň svoj smäd studeným pivom

Ak ťa prestane baviť piť tie cukríkovo zafarbené Martini v ligotavých baroch a reštauráciách, nemusíš zúfať. Keď chceš zájsť na jednoduché miesto, kde si vieš pokecať s kamarátmi alebo lokálnymi ľuďmi a dať si pri tom dobre vychladené pivo, máme pre teba riešenie. Bar Abbey na South Beach má v ponuke nielen americké pivá a európske importy ale aj svoje vlastné pivá. Abbey je dnes už vychytený bar, ale stále je tam ten nádych pivárne z lacnej cenovej kategórie. Väčšia piváreň s aktivitami ako šípky, billiard a i. je ešte Lost Weekend na Espanola Way. Vždy tu narazíš do miestnych ľudí, ktorí si prišli dať na pomery South Beach lacné pivo, alebo si pochutnať na dobrotách ktoré sú v ponuke kuchyne Lost Weekendu - Alibi. Keď máš najradšej írske puby – zájdi do Playwright na Washington Avenue.

14. Naber svaly na pláži

Na Miami je strata času chodiť do posilňovne, keď si môžeš zacvičiť priamo na pláži. Pri slnku, krásnej scéne, oceánu a piesku sa ti možno ani nebude zdať že cvičíš. Najjednoduchšie je začať Frisbee-m, ktorý si vieš kúpiť na každom rohu na South Beach. Pre športovo viac založených sú tu futbalové teamy na pláži, ale aj plážový volleyball. Môžeš si zaplatiť aj inštruktora Surfu (www.floridasurflessons.com). Pri pláži nájdeš aj posilňovňu v parku pri Ocean Drive. Ak si dnes v kľudnejšej nálade, pridaj sa k hodine jógy pri západe slnka.

15. Vyparáď sa do klubu

Miami je asi najznámejšie pre svoju reputáciu čo sa týka nočného života. Ak sa však chceš dostať do najlepších klubov sveta (LIV, Mansion, SET, Mokai, Story, Cameo a i.), musíš sa patrične aj obliecť. Je však mnoho schovaných menších klubov, alebo lounge barov, kde sa môžeš zabaviť aj bez toho že budeš vyzerať ako celebrita – sú to napríklad FDR v hoteli Delano, RecRoom v hoteli Gale, alebo Club 50 na päťdesiatom poschodí hotelu Viceroy.

16. Dostal si chuť na víno?

Miami nezaostáva ani v ponuke vinární. Cefalo’s je vínne impérium v mestkej časti Coconut Grove. Predáva ročne okolo 2000 fliaš vína. Je to nielen vináreň ale aj obchod a miesto kde si môžeš dať hodiny someliérstva, alebo si pochutnať na výbornej talianskej kuchyni. Prvá vináreň na Miami Beach bola Vino Miami, ďalej sú tu W Wine Bar v Design District, Wine Depot na South Beach alebo Wine 69.

17. Odskoč si na Bahamy alebo iné Karibské ostrovy!

Miami je známe ako „Cruise Capital of the World“ („svetové hlavné mesto výletných ľodí“). Bol by hriech odísť domov a neodskočiť si na aspoň trojdňový výlet na Bahamy, ktorý ťa môže vyjsť menej ako 200 Eur (s plnou penziou na lodi). Prístav v Miami ročne privíta okolo 4,5 milióna výletníkov. Najväčšie spoločnosti ako Norwegian Cruise Line, Royal Carribean a Carnival tu sprevádzkujú niekoľko svojich najväčších ľodí. Svoj výlet si môžeš vybrať od 3-dňových až po niekoľko týždňových variant.

18. Buď moderný turista

Dnes už turisti nechodia pešo po Miami. Vypožičaj si bicykel z jednej z niekoľko desiatok staníc Decobike (www.decobikes.com) a užívaj si 30-minútové pohodlné jazdy bicyklom pričom si môžeš pozrieť krásy mesta. Jazda na Segway, alebo na trojkolkách je možno ešte väčšia sranda. Môžeš si k tomu aj sprievodcu priplatiť. Samozrejme nemôžu chýbať ani klasické Hop on Hop off (naskoč - vyskoč) autobusy, ktoré premávajú po meste a umožnia pohodlný podprobný prieskum celého mesta Miami Beach, ale aj Miami.