Kto z vás vie, čo je to Wynwood?

"Be artist, do fashion. Every day."

Wynwood je oblasť neďaleko Miami downtown, ktorá sa vyznačuje svojím umeleckým charakterom, prezentáciou módy a štýlovými „hipsterskými“ kaviarňami. Oficiálne je rozdelená na dve časti - „art district“ a „fashion district“. Hlavnými prvkami celej oblasti sú graffiti, streetart , textilné továrne a obchody. Dostaneš sa sem jednoducho autobusom alebo metrorailom priamo z centra.

wynwood-06

Oficiálnym miestom pre prezentáciu graffiti je ulička Wynwood walls, kde okrem streetartových umeleckých diel od najznámejších umelcov sveta nájdeš i malú galériu moderného umenia inšpirovaného USA. V okolí sa nachádza okolo 70 ďalších galérií vystavujúcich práce od rôznych umelcov. Okrem nich tu nájdeš i múzeá a iné umelecké zbierky. Nie len Wynwood walls, ale všetky ulice v okolí sú zaplnené rôznymi graffiti. Okrem vizuálneho umenia sa tu zabavíš i pri hudbe pouličných hudobníkov alebo na párty.

Každú druhú sobotu v mesiaci sa vo Wynwoode koná „ArtWalk“ - večer, kedy sú všetky galérie od 6 do 10 (prípadne dlhšie) otvorené pre verejnosť. Tisícky ľudí sa hromadia okolo galérií aby spoznali diela početnej umeleckej komunity nachádzajúcej sa v okolí Miami. Najobľúbenejšie galérie sú napríklad Praxis Fine Arts, Pan American Art Projects, Frederic Snitzer, NOW contemporary a mnoho ďalších.

Každoročne sa tu organizuje i „Art Basel“ - významná udalosť, ktorá reprezentuje to najkvalitnejšie umenie z moderného a súčasného obdobia. Wynwood je jedným z troch miest na svete, kde sa takéto zoskupenie najlepších umeleckých diel odohráva a prichádzajú sem za ňou ľudia z celého sveta. Zúčastniť sa jej môžeš už v začiatkom decembra tohto roku.

Fashion district je tvorený luxusnými obchodmi, malými butikmi ale i obchodíkmi s lacnejším tovarom kde je možné zjednávať cenu. Výber je obrovský takže fashion district je ideálnym miestom pre nákupy keď budete chcieť skúsiť niečo iné a rôznorodejšie než nákupy v South Beach.

wynwood-19

V uliciach Wynwoodu je mnoho kaviarní a reštaurácií zariadených v príjemnom štýle s umeleckou atmosfrérou. Známe sú napríklad Wynwood Kitchen & Bar a Panther coffee, nachádzajúce sa pri Wynwood walls. Ďalšími obľúbenými sú naúríklad Jimmyz Kitchen, Pride and Joy, Joey´s Gigi´s, Cafeina a iné – väčšina z nich s portorickou kuchyňou alebo BBQ.

Wynwood je ideálne miesto pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o umenie, majú radi posedenie v príjemných podnikoch a prechádzky medzi originálnymi uličkami. V okolí South Beach je však mnoho ďalších zaujímavých miest, ktorým sa budeme venovať v ďalších článkoch.